VAJON LÉP A PAKSI JEGYZŐ STEFFIÉK ÜGYÉBEN?

VAJON LÉP A PAKSI JEGYZŐ STEFFIÉK ÜGYÉBEN?

Tisztelt Blazsek Balázs jegyző úr!

 

  1. április. 9-én, miután internetes oldalunkon többen jelezték, hogy, egy hetek óta szűk kalodába zárt, rövidláncra vert, a saját ürülékében  sínylődő kutya, akit gazdái sorsára hagytak, segítségre szorul, állatvédelmi híroldalként és alapítványként, a Kutya-segélyszolgálat képviseletében a helyszínre mentünk, hogy a bajban lévő kutyát megmentsük a biztos haláltól.

A Cézár névre hallgató kutyát elhoztuk, a szükséges orvosi ellátásokat biztosítottuk számára.  Legnagyobb szomorúságunkra azzal kellett szembesülnünk Cézár mentése során, hogy a környező házak mentén, több, segítségre szoruló kutya is van. Az egyik ilyen koszos, ürülékkel teli sufniba zárt eb helyzetének szemlézésére érkeztünk a tegnapi nap során, Paksra.

Az adott helyszínre érkezést megelőzően, két kutya szaladgált a bekötő úton, a gépkocsikat kikerülve: az egyik egy  stafford jellegű vemhesnek tűnő kutya, nyaka körül 1 méteres lánccal, a másik pedig annak  kölyök kutyája volt.

Erzsike néni, a paksi állatmenhely vezetője velünk volt, miközben a kutyákat befogtuk, és elvitt minket ahhoz a házhoz, ahonnan ők kiszöktek.

A ház kerítésén olyan nagy lyukak tátonganak, amelyeken keresztül a kutyák bármikor kiszökhetnek, ezzel veszélyeztetve emberi életeket és saját biztonságukat. Az anyakutya nyaka körüli lánc hossza az 1 métert sem érte el, fején pedig valószínűsíthetően emberi ütésekből származó seb nyomai találhatók.

 

A szomszédok és Erzsike néni elmondása alapján az ebek gazdája hosszú hetekre, hónapokra hagyja ellátatlanul sorsukra kutyáit, nem biztosítva számukra az életben maradásukhoz szükséges feltételeket. A kutya gazdája nem kért segítséget, a hosszú távollétek alatt korlátozva ezáltal a kutyák biológiai és mentális szükségleteinek kielégítését. A szomszédok is megerősítették, hogy Erzsike néni eteti, gondoskodik a kutyákról napi szinten, az ő segítsége nélkül a kutyák már nem élnének.

A kutyák gazdája ottlétünkkor erősen ittas állapotban volt. A szomszédok elmondták nekünk, hogy félnek az agresszív, önkontrollra alkalmatlan férfi dühkitöréseitől, ezért csak arcukat kitakarva vállalták az interjút. A gazdát próbáltuk meggyőzni, hogy mondjon le a kutyákról, alapítványunk gondozásba veszi őket és családot talál nekik: ettől a férfi teljes mértékben elzárkózott.

A helyszínre érkező hatósági állatorvos  szerint habár a kutyák életkörülményei nem ideálisak, nem rendelte el a kutyák szervezetnél történő elhelyezését, azokat a gazdánál hagyta. A hatósági állatorvos megítélése szerint nem áll fenn életveszélyes állapot.

A rendelkezésünkre álló videofelvételek sajnos másról tanúskodnak. A gazda felelőtlen viselkedésével a hatályos állatvédelmi törvény több pontját is megsértette. Ezek a következők.

 

  1. Az 1998. évi XXVIII. törvény 4. §-a 1 . pontja alapján: ” Az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni.”

 

  1. Az 1998. évi XXVIII. törvény 4. §-a 3. pontja alapján: ” Az állattartónak gondoskodnia kell az állat igényeinek megfelelő rendszeres, de legalább napi egyszeri ellenőrzéséről..”

 

  1. . Az 1998. évi XXVIII. törvény 5. §-a 1. pontja alapján: “Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.”

 

  1. Az 1998. évi XXVIII. törvény 5. §-a 2. pontja alapján: ” A megkötve tartott vagy mozgásában egyéb módon korlátozott állat számára is biztosítani kell a zavartalan pihenés és a sérülésmentes mozgás lehetőségét.”

 

  1. Az 1998. évi XXVIII. törvény 5. §-a 3. pontja alapján: ” A szabadban tartott állatok számára – azok természetes viselkedését is figyelembe véve – biztosítani kell olyan területet, illetve létesítményt, ahol azok veszély esetén, valamint az időjárás káros hatásaival és az egészségre ártalmas hatásokkal szemben védelmet találnak.”

 

Alapítványunk az állatvédelmi törvény irányelveit figyelembe véve, a helyszínen tapasztaltakból, a szomszédok elmondásából arra a következtetésre jutott, hogy a kutyák szükségleteinek teljes korlátozása által megvalósult az állatkínzás jogi tényállása.  Továbbá, véleményünk szerint, a helyszínen megjelenő hatósági állatorvos, fenti körülmények figyelembevétele nélkül döntött- sem a tartós láncon tartást, sem a kötelező veszettségi oltások elmulasztását, sem az állatelhagyást, sem a valószínűsíthető bántalmazást nem tekintette olyan indoknak, mely szerint a kutyák alapítványunk általi történő gondozásba vétele megvalósulhatna.

 

Tisztelettel kérjük Önt, hogy a hatósági állatorvos döntését felülbírálni szíveskedjék, az általunk leírt indokok alapján. A hatósági állatorvos döntésébe nem tudunk belenyugodni, panaszunkkal a NEBIH budapesti igazgatóságához fordulunk.

Várjuk válaszát

Tisztelettel: Wegera György

újságíró,

Kutya-segélyszolgálat Alapítvány megbízott elnöke

Desktop15